Dlaczego warto uczyć dzieci gry w szachy?

Nauka gry w szachy dla dzieci
23.11.2014

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności.   

Szachy wbrew pozorom i obiegowym opiniom zawierają  wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje.

Młody adept „królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory gdyż wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne (w myśl powiedzenia, że nie ma na świecie szachisty który wygrałby wszystkie swoje partie). Dzięki temu obiektywizmowi wzrasta szacunek do przeciwnika i samego siebie, a sam potrafi stosować w życiu zasadę „fair play".

Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów, czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu.

Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci.

Szachy posiadają rzadko spotykaną właściwość: dzieci je lubią, pomimo że szachy są dla nich dobre! cheeky

 

Dawid Falkowski
pedagog, wieloletni trener gry w szachy,
w międzynarodowym rankingu FIDE;  https://ratings.fide.com/card.phtml?event=1139142